Víc než izolace...
phone+420 735 700 770
Znáte z TV - Loskuták

Tepelná izolace fasády

Tepelná izolace fasády je spolu se zateplením střechy nejdůležitější část zateplení objektu. ✅ V našich klimatických podmínkách se používají dva základní druhy zateplení fasády a to vnější kontaktní zateplovací systém a systém odvětrávaných fasád.

Kontaktní zateplovací systém (ETICS)

Základní princip tohoto systému spočívá v lepení nebo kotvení izolační vrstvy (nejčastěji polystyren), na kterou se natahuje stěrková hmota do které se vtlačuje skleněná síťovina (perlinka). Na takto dokončenou vrstvu se obvykle provádí probarvená omítka se zatíranou nebo rýhovanou strukturou. Na trhu existuje několik typů tenkovrstvých omítek pro zateplovací systémy (akrylátové, silikonové, silikátové a minerální).

Chytrá pěna je vhodnou alternativou kontaktních zateplovacích systémů v případě použití tvrdé izolační pěny. Vzhledem k výrazně lepším izolačním vlastnostem oproti konvenčním izolantům lze používat mnohem menší tloušťky izolace k dosažení stejných hodnot součinitele prostupu tepla. Tvrdá pěna se aplikuje do připraveného roštu s následným záklopem (např. OSB desky), na který se natahuje stěrková hmota a konečná omítka.

V případě požadavku na jinou povrchovou úpravu než je probarvená omítka se provádí záklop již přímo s konečnou povrchovou úpravou ✅ (dřevěné obklady, CETRIS, CEMBRIT, kamenné obklady atd.)

Kontaktní zateplovací systém však není vhodný pro starší objekty a to vzhledem k téměř nulové difuzi vodních par a posunu rosného bodu do zdiva. Tím se velmi zvyšuje riziko vzniku plísní, což jistě zná spousta majitelů starších objektů, kde se vyměnila okna a provedlo se zateplení fasády kontaktním systémem. Dům tak prošel razantní změnou ve způsobu odvětrávání a postupu vlhkosti, což má za následek celkové zhoršení vnitřního klimatu včetně možného vzniku plísní. Proto se obecně u starších objektů doporučuje systém tzv. „odvětrávané fasády“.

Systém odvětrávané fasády – provětrávaná fasáda Chytrá pěna

Odvětrávaná fasáda, označovaná také jako provětrávaná fasáda, je jedno z nejúčinnějších zateplení ve smyslu ochrany stavby z hlediska vlhkosti. Jedná se o systém zateplení, jehož součástí je větrací mezera, která umožňuje nadále obvodovým stěnám dýchat a odvádět případnou vlhkost ze zdiva.

Chytrá pěna se aplikuje do pomocné konstrukce (roštu). Pro odvětrávané fasády se používá měkká pěna s otevřenou strukturou buněk, která umožňuje průchod vodních par ze stěny domu. Mezi roštem a záklopem (pohledovou vrstvou) je pak realizována větrací mezera. Vodní páry tedy mohou ze stěny odcházet skrze tepelnou izolaci a větrací mezera pak systémem spodního nasávání a vrchního odtahu páry vytáhne pryč od stěny a z celé konstrukce. 

Systém provětrávané fasády Chytrá pěna je určen prakticky pro všechny typy staveb a domů včetně dřevostaveb i domů se záměrem zachovat na povrchu fasády klasický vzhled omítnuté stěny. Toto zateplení Chytrou pěnou velmi ocení majitelé dříve postavených domů, kteří se obávají po provedení zateplení problémů s vlhkostí, nebo tento problém již mají. 

Systém provětrávané fasády Chytrou pěnou umožňuje zvolit konečnou povrchovou úpravu fasády zcela podle představ zákazníka.

Spočítejte si cenu Vaší izolace

Spočítejte
si cenu
vaší izolace
? ? ? ? ?
? ? ? (více)
+ Přidat poznámku