logo Víc než izolace ...

Potřebujete poradit?

+420 735 700 770 po-pá 8:00 - 17:00
cs
  • sk

Potřebujete poradit

+420 735 700 770

Jak izolovat akumulační nádrž?

picture

Pro správný provoz akumulační nádrže je zásadní její správná izolace. Při nedostatečné izolaci dochází k tepelným ztrátám, které se brzy projeví na účtu za její provoz. Poradíme vám, jaký materiál je pro izolaci akumulační nádrže nejlepší a jak ji v případě potřeby aplikovat svépomocí.

Akumulační nádrž slouží k ohřevu a uchování teplé vody, která nezřídka dosahuje teploty až 90 stupňů Celsia. Aby voda v nádrži nechladla více, než je nutné, je třeba akumulační nádrž zaizolovat. Doporučujeme, aby tento úkon prováděl vyškolený odborník, v případě nouze a po důkladném nastudování problematiky to však můžete zvládnout i svépomocí.

Vyberte správný materiál

Není izolace jako izolace. Možná vás láká využít zbytky, které vám zůstaly ze stavby nebo po zateplování střechy, například polystyrén. Jeho použití však důrazně nedoporučujeme. Jedná se o vysoce hořlavý materiál, který v podobě desek navíc ani nedokáže akumulační nádrž důkladně obepnout, čímž dochází k dalším tepelným ztrátám. Vysoká teplota, kterou akumulační nádrž produkuje, navíc tento materiál postupně poškozuje a snižuje tak jeho vlastnosti. Za pár let tedy bude nutné izolaci vyměnit.

Nabízí se i možnost využít minerální či skelnou vatu v kombinaci s hliníkovou fólií, tento postup však vyžaduje zručnost a důkladné utěsnění pomocí izolační pásky, aby se postupem času izolace nezačala odlupovat.

Při výběru vhodné izolace bychom se měli řídit především doporučením výrobce, které najdeme v návodu k použití. Někteří výrobci dokonce nabízejí izolační vrstvu z polyuretanové pěny přesně na míru, která se na nádrž jednoduše navlékne a perfektně sedí. Nevýhodou může být vysoká pořizovací cena tohoto druhu izolace.

Chytrá pěna jako optimální řešení

Kompromisem může být použití stříkané PUR pěny, která se přesně přizpůsobí tvaru nádrže a její hydroizolační i tepelně izolační vlastnosti přesně odpovídají požadavkům na izolování akumulačních nádrží. Tvrdá stříkaná PUR pěna navíc nabízí rychlou a přesnou aplikaci, skvělou tepelnou vodivost a přilnutí k jakémukoliv povrchu, takže není šance, aby špatně přilnula a tvořily se pod ní vzduchové kapsy. Nanáší se v jedné vrstvě i na nepravidelné a těžko přístupné povrchy, takže konstrukci nijak nezatěžuje.

Jak nanášet stříkanou PUR izolaci

Znovu opakujeme, že je vždy lepší nechat nanášení izolace v rukách profesionálů. Pokud se ale do tohoto projektu chcete pustit sami, důkladně si nastudujte návod k použití, případně se poraďte s prodejcem. V případě nesprávného nanesení hrozí rizika, kterým předejdete jenom precizní a profesionální aplikací.

Chcete se poradit nebo objednat profesionály, kteří se o izolaci postarají za vás? Kontaktujte nás, rádi poradíme.

Autor článku: