logo Víc než izolace ...

Potřebujete poradit?

+420 735 700 770 po-pá 8:00 - 17:00
cs
  • sk

Potřebujete poradit

+420 735 700 770

Jak ušetřit za topení?

picture

Mrzne až praští, do jara daleko a vás ještě víc mrazí při představě částky, která se objeví na vašem letošním vyúčtování za protopenou energii? Není se čemu divit. Poplatky za elektrickou energii šly letos strmě nahoru a v mnoha rozpočtech způsobily značný otřes.

Podobný vývoj postihl i odběratele plynu, ani pevná paliva ale nejsou zrovna zadarmo. Cenu energií neovlivníte, můžete však topit méně a ušetřit nemalou částku i svoje zdraví. Poradíme vám, jak na to.

Snižte teplotu

Přibližně 68 procent Čechů ve svých domácnostech přetápí. To není dobré pro jejich peněženky, životní prostředí ani imunitu. Patříte mezi ně? Stáhněte termostat. Kdy je lepší čas pro zbavení se tohoto zlozvyku než ve chvíli, kdy někteří lidé letos platí za topení téměř dvojnásobek loňské částky?

V obývacím pokoji by mělo být kolem 20 stupňů, v ložnici stačí 17, v dětském pokoji by se měla teplota pohybovat kolem 18 stupňů. A nezapomeňte, že každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu energie až o 6 procent. Navíc se otužováním zlepší i vaše zdraví. Budete odolnější proti respiračním onemocněním, bude vám to lépe myslet, konec přetápění často znamená i zlepšení suché pleti nebo suchého kašle.

Sbírejte teplo do zásoby

Zatahujete rolety, jakmile venku vykoukne sluníčko, aby vám nesvítilo do očí nebo paprsky nepoukázaly na prach hromadící se na nábytku? Chyba. Když svítí, nechte roztaženo, ať se váš dům přirozeně vyhřeje.

Když topíte, uvolněte všechny zdroje tepla: radiátory, koupelnové žebříky, z podlahy ukliďte hračky nebo koberce. Za radiátory můžete pořídit hliníkovou fólii, která nasměruje vycházející teplo dovnitř místnosti.

Zjistěte, kudy vám utíká teplo

Podlaha, stěny, okna, dveře… všemi těmito cestami může z vašeho domova utíkat teplo a s ním i vysoké částky za protopenou energii, zejména pokud bydlíte ve starším domě nebo bytě. Máte-li podezření, že všechno netěsní, jak má, odhalte slabé místo a izolujte je svépomocí nebo s pomocí profesionálů.

Může se jednat o větší či menší úniky, ve většině případů je však jednoduše objevíte sami. Někdy je třeba izolovat větší plochy, například strop nebo střechu. I když se může investice do rozsáhlejší izolace zdát poměrně vysoká, brzy se vám vrátí. Zvolíte-li izolaci Chytrou pěnou, budete z ní těžit i v létě. Zatímco během podzimu a zimy tato lehká PUR pěna drží teplo uvnitř domu, v letních měsících brání přehřívání a udržuje v domě optimální teplotu.

Objevili jste na svém domě slabé místo a potřebujete ho zateplit, aby vás příště účet za energie nerozházel? Zavolejte nám, společně najdeme nejlepší způsob, jak úniku tepla zamezit.

Autor článku:

Petr Drochýtek

Specialista na zateplení PUR pěnou.info@chytrapena.cz

Specialista na zateplení PUR pěnou.