logo Víc než izolace ...

Potřebujete poradit?

+420 735 700 770 po-pá 8:00 - 17:00
cs
  • sk

Potřebujete poradit

+420 735 700 770

Jak na hlodavce v izolaci? PUR pěna hlodavcům nechutná

picture

Myši a potkany nikdo z nás přirozeně ve svém obydlí nechce. Není to nic příjemného, když tito nezvaní hosté osídlí zrovna Vaši půdu či sklep. Víte, že je možné zabránit tomu, aby se hlodavcům u Vás v domě líbilo? Důležitá je prevence, pravidelná kontrola i represe. Odkud vlastně začít a jak na to? S tím Vám teď ve stručnosti poradíme. 

 

Prevence je základ

Nejdůležitějším opatřením je prevence – je tedy nutné zabránit tomu, aby myši či potkani vůbec vstoupili do vašeho domu. Je nezbytné pravidelně kontrolovat a následně opravovat všechny skulinky a díry ve všech podlahách, stěnách i stropech svého obydlí. K tomu ideálně používejte beton s přísadou roztlučeného skla – běžná vápenná omítka není pro hlodavce téměř žádnou překážkou. To stejné platí o štuku.

 

Použijte „nechutnou“ izolaci

Izolace je z pohledu odolnosti vůči hlodavcům další velkou slabiny mnoha domů – běžný polystyren nebo minerální vata totiž hlodavcům chutná, takže si do těchto izolačních materiálů zejména v zimě vykousávají tunely a v těch pak spokojeně žijí a množí se. Jak si tedy poradiv v tomto případě? Dle některých odborníků tomu zabránit nelze, ale na našem trhu existují izolační materiály, které hlodavcům vyloženě nechutnají a riziko prokousání je tak u nich výrazně nižší. Jedním z těchto materiálů je naše izolační PUR pěna. Ta hlodavcům „nejede“ a proto je u ní riziko poškození zuby hlodavců téměř nulové.

Další rady pro to, aby se vám v domě neusadili hlodavci:

  • V prostoru, kde by se hlodavci mohli usadit, nenechávejte nic, do čeho by se mohli zakousnout (polotovary, zbytky jídel, tuhá mýdla a další materiály).
  • Všechna místa, kde by se mohli potkani a myši usadit, opravte a vyplňte.

 

Potvrdila to i studie

To, že PUR pěna je odolná proti hlodavcům nejvíce ze všech izolací potvrdila i studie z Technické Univerzity. Dle studie nejodolnější z jednotlivých typů izolací byly polyuretanová pěna a extrudovaný polystyren. Naopak nejnižší odolnost proti aktivitě myší projevily všechny přírodní organické izolace, tj. foukaná celulózová izolace (Tempelan), sláma (pšeničná sláma), konopí, korek a ovčí vlna.

 

Pomoci může i elektronika

Další oblíbenou a navíc nenákladnou metodou prevence je použití elektronických plašičů myší. Na trhu jich existuje celá řada, cenově se pohybují řádově ve stovkách korun. A opravdu mohou pomoci.

 

Když už se hlodavec dostane…

Pokud se vám navzdory těmto opatřením myši či potkani do domu dostanou, bude nutné je odchytit nebo rovnou zabít. Způsobů k tomu existuje několik – dříve se používaly hlavně otrávené návnady, dnes už tento postup nedoporučujeme. Jedovaté návnady totiž mohou zabít i jiné užitečné tvory, v horším případě Vašeho domácího mazlíčka. Nehledě na to, že představují nebezpečí také pro děti.

 

Myši sýr nejedí

Mnohem lepší alternativou jsou elektrické nebo klecové pasti. Ty první myši zabíjí smrtelnou dávkou elektřiny, ty druhé hlodavce jen uzamknou do klece – a Vy ho pak můžete odnést daleko od svého domu a vypustit do přírody. Slovíčko daleko zdůrazňujeme – myš má skvělý orientační smysl, takže když ji vyhodíte jen pár metrů od domu, vrátí se. Důraz klaďte i na to, čím myš do pasti přilákáte. Existuje zarytá představa, že myším chutná hlavně sýr, ale ta je mylná. Mnohem víc si pochutnají na semínkách, obilných zrnech, ovoci, sušeném ovoci, zelenině nebo třeba kousku chleba. S těmito návnadami bude vaše snaha o poznání efektivnější.

Autor článku: