Proč izolovat také jímku nebo septik?
Zateplení a hydroizolace fasády je dnes už naprostou samozřejmostí, neméně důležitá je ale také perfektní hydroizolace odpadní jímky. V opačném případě hrozí, že odpadní vody prosáknou do půdy a znečistí ji. Jak vypadá ideální izolace septiku či jímky a jak se provádí?
Izolace a hydroizolace stavby vám zajistí příjemnější bydlení – hlavní podmínkou je ale použití kvalitního a spolehlivého materiálu, který dlouho vydrží a zaručí vám precizní výsledek. Totéž platí při izolaci septiku.
Raději jímku nebo septik?
Jímka představuje snazší řešení a je i finančně méně nákladná. Jde o bezodtokovou betonovou nebo plastovou nádrž, která slouží k zadržení odpadních vod (beton je vždy kvalitnější alternativou). Ty je poté třeba nechat pravidelně vyvážet fekálním vozem.
V septiku se odpadní voda přečišťuje (obvykle ve třech komorách) a teprve poté se vypouští do kanalizace. Pořizovací cena je vyšší, ale zase s ním budete mít méně starostí.
Izolace septiku – proč ji nepodceňovat?
Hlavním důvodem je to, že izolace efektivně zabrání průniku jakýchkoliv kapalin – a to jak dovnitř, tak i ven. Splašky neprosakují do půdy a nehrozí ani poškození základů okolních staveb. K tomuto účelu se často využívají hydroizolační fólie (obvykle z PVC), zdaleka ne všechny produkty podobného typu jsou ale dostatečně spolehlivé. Samozřejmě vždy záleží na výběru firmy – řiďte se klientskými referencemi a doložitelnými zkušenostmi. Pokud chcete septik opatřit hydroizolací dodatečně, je nutné jej nejdříve vybrat a vyčistit.
Za nás můžeme doporučit hydroizolační nátěry Chytrá pěna – polyureu nebo silikon. Oba jsou pro hydroizolaci septiků perfektně uzpůsobené a ani extrémní teploty (od - 40 až do 80 °C) nepředstavují potíž.
Typy hydroizolačních systémů
Polyurea je vodotěsná membrána. Jedná se o ekologický a plně spojený materiál, který se aplikuje nástřikem nebo válečkem.
Také silikon tvoří ucelenou vrstvu. Oba materiály vynikají vysokou přilnavostí, odolností vůči chemickým látkám a korozi a minimalizují nárůst bakterií. Lze je aplikovat na armovaný beton, polystyrén, asfaltové vrstvy, dřevěný podklad i PUR pěnu.
Nikde žádné mezery
Toto kritérium je pro správnou izolaci jímky stěžejní – musí se pečlivě izolovat také v rozích a spojích. Hydroizolační nátěry Chytré pěny tuto podmínku splňují a pyšní se navíc dlouhou životností. V nezměněném stavu vydrží až padesát let a jsou plně nepropustné – v souladu s normou ČSN.